Pojazd specjalny to nie tylko samochód, ale również naczepy i przyczepy, które ze względu na pełnienie specjalnej funkcji, wymuszają odpowiednie dostosowanie nadwozia i wyposażenia. Wiele osób nie wie, które pojazdy można zakwalifikować jako „specjalne” lub czy do kierowania takim pojazdem wystarczy prawo jazdy kategorii B. Dziś szczegółowo omówimy, czym jest pojazd specjalny i kto może je prowadzić.
Każdy pojazd specjalny jest pojazdem wolnobieżnym?
Pojazdy specjalne to między innymi:
- ambulans,
- pojazd kempingowy,
- wóz strażacki,
- piaskarka,
- koparki,
- pojazdy pomocy drogowej,
- pojazdy wojskowe,
- a nawet wystawa, która posiada koła.
Co ważne, w pojazdach specjalnych można przewozić osoby i rzeczy niezbędne do pełnienia danej funkcji. A co z popularnymi pojazdami przewożącymi np. nieczystości?
Często pojazdy specjalne są mylone z tymi, które określa prawo jako „specjalizowane”. To pojazdy, które posiadają nadwozie dostosowane do przewożenia niecodziennych ładunków, np. szamba, betonu czy śmieci. Dlatego np. beczkowóz asenizacyjny nie jest pojazdem specjalnym. Te trudności i pomyłki wynikają zapewne z ich podobnej budowy.
Jednak zarówno w przypadku pojazdów specjalnych, jak i tych specjalizowanych właściciel musi wciąż dbać o ich optymalny stan. Dziś na szczęście to nie problem, gdyż wszelkie niezbędne oryginalne części zamienne można zamówić on-line, nawet tak specjalistyczne, jak te: https://sklep.edmasz.pl/4283-czesci-do-pomp-beczkowozu. Dbałość o stan techniczny będzie oczywiście niezbędna podczas rejestracji takiego pojazdu specjalnego lub specjalizowanego, ale i zadba o bezpieczeństwo ładunku oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Nie tylko pojazdy specjalizowane mylone są z tymi specjalnymi. Wiele osób zastanawia się, czy wolnobieżne maszyny to także pojazdy nazywane „specjalnymi”. Co mówią na ten temat przepisy?
W świetle prawa pojazd wolnobieżny to taki, którego konstrukcja ogranicza jego prędkość do 25 km/h. Jest to pojazd silnikowy kołowy lub gąsienicowy. Jak więc łatwo można wydedukować, wiele pojazdów specjalnych, które nie osiągają prędkości większej niż 25 km/h można jednocześnie nazwać wolnobieżnymi. To po prostu szerszy zakres znaczeniowy, który jednak nie jest czynnikiem determinującym to, czy pojazd zaliczymy jako „specjalny”. Podkreślmy jeszcze raz, to funkcja i dostosowanie nadwozia decydują o zakwalifikowaniu do tej kategorii, nie rozwijana prędkość.
A co z uprawnieniami? Czy pojazdem specjalnym można kierować, mając prawo jazdy kategorii B?
Jakie uprawnienia na pojazd specjalny?
Tu znów wiele zależy od tego, jaki to pojazd specjalny oraz jaką funkcję spełnia. Z zasady osoby kierujące pojazdem do 3,5 t powinny legitymować się co najmniej prawem jazdy kategorii B. Wiele osób, kierujących np. samochodem z przyczepą kempingową decyduje się na rozszerzenie kat. B o kod 96, by zyskać więcej uprawnień.
Z kolei osoby kierujące dużymi pojazdami specjalnymi, powyżej 3,5 t, posiadają co najmniej prawo jazdy kat. C. Jednak na tym się nie kończy.
Aby kierować pojazdem takim jak np. pług śnieżny, często kierowcy muszą wykazać się dodatkowymi uprawnieniami. Niezbędne okażą się m.in. prawo jazdy kategorii C, kurs na operatora odśnieżarki, zaświadczenie od lekarza o braku zastrzeżeń do pracy na mechanicznych urządzeniach do odśnieżania. Podobnie jest np. z piaskarką.
Co więcej, jeśli chcemy, aby pojazd specjalny był wykorzystywany do transportu drogowego, np. przewozu rzeczy, powinien posiadać odpowiednie licencje i zaświadczenia.
Autor
- Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!
Latest entries
- 12 września, 2024Wiadomości i newsyDrzwi wewnętrzne jako kluczowy element warsztatu samochodowego
- 11 września, 2024Wiadomości i newsyKawa za kierownicą: Przyjaciel czy wróg bezpiecznej jazdy?
- 2 września, 2024Wiadomości i newsyJak chronić garaż przed zalaniem? Inteligentne czujniki do zarządzania płynami
- 23 sierpnia, 2024Wiadomości i newsy5 aut dla każdego fana Old Money