Każdy z nas powinien znaleźć swoją enklawę, w której jest miejsce na odpoczynek i rozwijanie pasji. Motomaniacy najczęściej znajdują ją wśród śrub, smarów i wszechobecnych części. Z pozoru taki przydomowy warsztat wydaje się centrum mechanicznego chaosu, jednak w tym szaleństwie tkwi zazwyczaj pewna prawidłowość i metoda. Dziś przedstawiamy kilka patentów na doskonale urządzony kącik miłośnika motoryzacji.

Jak urządzić warsztat w garażu?

Garaż to przestrzeń, która w naturalny sposób niejako wymusza stworzenie tam domowego warsztatu. Wszak mamy wszystko pod ręką. Niestety, ze względu na fakt, że to tam na co dzień znajduje się nasze auto, jego przestrzeń jest znacznie ograniczona. Najczęściej centralna część garażu jest wyłączona z możliwości aranżacyjnych. Z tego względu ściany stają się najbardziej funkcjonalną płaszczyzną garażu. Na szczęście ich wykorzystanie jest naprawdę niezwykle szerokie.

Półki warsztatowe z wielką ilością wieszaków to must have każdego domowego kącika motomaniaka. Pomogą nie tylko uporządkować wszystkie środki czystości, smary i inne pojemniki, ale również sprawią, że wszystkie klucze będą wisiały na swoim miejscu. Tworzą więc specjalną strefę do przechowywania.

Możesz kupić już gotowe rozwiązania – wybierz kompaktowe półki, które posiadają dużo funkcjonalnej płaskiej powierzchni – lub zaskocz wszystkich inwencją i stworzyć samodzielnie takie półki-organizery. Wystarczy, że zamontujesz drewnianą płytę, w którą wkręcisz wiele kołków, podtrzymujących narzędzia.

Jak zamontować półkę? Wystarczy, że za pomocą otwornicy, którą z łatwością zamówisz on-line w Wiertools, wywiercisz odpowiednie otwory w ścianie. Często garaż posiada solidne mury, trudny do przewiercenia beton. Wybierz profesjonalną otwornicę, a nawet żelbeton ci niestraszny. Pamiętaj, by dopasować wkręty, kołki i śruby do gabarytów półki, ale także oszacuj, ile ważyć będzie razem z wszystkimi przedmiotami. Unikniesz tym samym niepotrzebnego dokręcania śrub czy oberwania się półki-organizera.

Nie zapomnij o strefie do pracy. Nie musisz od razu zamartwiać się, jak w swoim niewielkim garażu zmieścisz jeszcze stół warsztatowy. Zamiast stołów i biurek zamontuj wąskie, ale długie blaty, które przymocujesz do ściany. Możesz taki blat zamontować na całym obwodzie garażu, tworząc niejako wyspę z praktyczną przestrzenią do pracy. Koniecznie uzupełnij blat matą ochronną lub zadbaj o jego doskonałe wykończenie. Oszczędzisz czasu na porządkowanie przestrzeni po intensywnej pracy.

Jak urządzić warsztat w piwnicy?

W wielu budynkach nie mamy dostępu do garażu. Jednakże właściciele mieszkania w bloku również mogą cieszyć się własną oazą miłośnika motoryzacji. Wiele osób decyduje się na urządzenie warsztatu w piwnicy. One także należą do ograniczonej przestrzeni, ale ich zaletą jest fakt, że nie przechowujemy tam pojazdu. Mamy więc dodatkowe miejsce do pracy.

Dlatego w piwnicach z powodzeniem możesz postawić na umieszczenie na środku wnętrza przestronnego blatu do pracy. Wokół niego stwórz funkcjonalną przestrzeń, podobną do tej, o której mówiliśmy w przypadku warsztatu w garażu. Wiele ściennych półek, wąskich, ale pojemnych regałów, powinno pomóc uporządkować wszędobylskie części.

To, o co powinieneś zadbać w piwnicznym warsztacie, to oświetlenie. Zazwyczaj nasze piwnice są fatalnie doświetlone. Dlatego koniecznie zainwestuj w dobre lampy, które pomogą ci pracować nawet nad delikatnymi i niewielkimi częściami.

Nie bagatelizuj także wilgoci, która może siać spustoszenie wśród metalowych narzędzi. Najlepiej zainwestować w pochłaniacz wilgoci, który zapobiegnie korozji sprzętu. Wystarczy co jakiś czas uruchamiać maszynę, np. w czasie każdej dłuższej wizyty w piwnicy.

Podsumowując, nawet niewielkie przestrzenie mogą stać się doskonałym miejscem dla każdego majsterkowicza, motomaniaka. Ważne jest, byśmy na tę przestrzeń spojrzeli szerzej, wykorzystując i adaptując specyfikę pomieszczenia.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *