Zamontowana do haka przyczepka to istotny element samochodu, który może znacząco zwiększyć „pakowność” pojazdu podczas codziennej pracy czy wyjazdu na wakacje. Jednak wielu kierowców, którzy zastanawiają się nad tym rozwiązaniem, nie wie, czy mogą samodzielnie wykonać montaż holowniczego haka i co najważniejsze – czy należy takie modyfikacje zgłosić do urzędu? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Hak holowniczy – czy trzeba rejestrować?

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż haka holowniczego w swoim samochodzie. Wynika to nie tylko z chęci posiadania przyczepki, ale co niezwykle istotne, taki porządny i sprawdzony hak może zaskoczyć nas wieloma możliwościami. Dlaczego warto go zamontować w swoim aucie?

  • Możesz holować nim uszkodzone pojazdy, wspierając np. kolegę podczas awarii.
  • Możesz wyciągnąć w razie kłopotów samochód znajomego np. z dużego błota podczas offroadowych wypadów.
  • Możesz zamontować bagażnik na rower i w ten sposób wybrać się na dalekie szlaki jednośladem.
  • Doczepisz przyczepę kempingową i zapomnisz o drogich hotelach podczas wakacji.
  • Hak holowniczy, np. taki, który kupisz, może także uchronić cię przed drobnymi kolizjami, m.in. stłuczkami w miejskich korkach.

Jak widzisz, całkiem sporo zalet oferuje nam zamontowanie takiego haka. Co więcej, dziś nie musisz wybierać się na wielką sklepową podróż. Wystarczy zamówić taki sprzęt online, w sprawdzonym sklepie internetowym, np. tutaj: https://dobrehaki.pl/haki-holownicze-c-1.html. Dzięki przejrzystym katalogom w kilka chwil dobierzesz hak do modelu swojego auta. Pamiętaj, że takie dopasowanie jest niezbędne, by cieszyć się długą żywotnością zakupionego sprzętu, ale i bezpiecznym transportem.

Powróćmy do kluczowego pytania. Czy hak należy zarejestrować?

Tak, w Polsce każdy montaż (zarówno ten samodzielny, jak i wykonany w specjalistycznym warsztacie) należy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Jak to zrobić i co będzie nam potrzebne podczas rejestracji?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Jak zarejestrować hak w aucie?

Zanim udasz się do odpowiedniego wydziału komunikacji w swojej miejscowości, nie zapomnij o niezbędnych dokumentach:

  • zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów, które potwierdzi, że hak został zamontowany zgodnie z przepisami prawa,
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • karta pojazdu (jeśli posiadasz),
  • opcjonalnie: dowód osobisty.

W wydziale składamy odpowiedni wniosek o wpisanie do dowodu rejestracyjnego adnotacji o montażu haka holowniczego. Pamiętaj, że masz na to czas do 30 dni od wydania zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym!

Taka rejestracja odbywa się na miejscu. Jeśli spełniłeś wszelkie wymagania, urzędnik od razu wpisze odpowiednią adnotację. Jest to także bezpłatna usługa. Wyjątek stanowi złożenie wniosku przed pełnomocnika. Wtedy zapłacisz 17 zł opłaty urzędowej.

Jak widzimy, obowiązkowa rejestracja zamontowanego haka holowniczego nie jest czymś trudnym. Dzięki dopełnieniu tego obowiązku bez obaw możemy podróżować z przyczepką, bagażnikiem rowerowym czy z samym hakiem po polskich i europejskich trasach.

Ważne jest jednak to, by wybierać sprawdzone produkty, odpowiednie do modelu posiadanego przez nas samochodu. Niskiej jakości haki i nieprofesjonalny montaż znacząco zwiększają ryzyko niepotrzebnych, niebezpiecznych, ale i kosztownych kolizji i uszkodzeń pojazdu.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *