CEPiK – co to jest?

CEPiK to skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera ona informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, a także o kierowcach posiadających prawo jazdy. Czemu służy ten system, na czym polega oraz jak działa? Postaramy się dziś odpowiedzieć na te pytania!

Jak działa CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny, który zbiera i przechowuje dane dotyczące pojazdów i kierowców w Polsce. Jest on administrowany przez Ministerstwo Infrastruktury i jego celem jest usprawnienie i ujednolicenie działań związanych z rejestracją pojazdów oraz udostępnienie informacji o pojazdach i kierowcach organom administracji państwowej, w tym policji oraz komornikom sądowym.

CEPiK zawiera informacje dotyczące pojazdów, takie jak ich marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, rodzaj paliwa, pojemność silnika, data pierwszej rejestracji oraz dane dotyczące właściciela, w tym imię, nazwisko, adres i numer dowodu osobistego. System również zawiera informacje dotyczące kierowców, takie jak ich imię, nazwisko, adres, numer PESEL, data urodzenia, numer prawa jazdy oraz informacje o przeglądach technicznych pojazdu. Jak wiadomo, żeby auto przeszło przegląd, musi być w pełni sprawne, dlatego warto dbać o nie na bieżąco i wymieniać regularnie filtry, które możesz zakupić tutaj: https://agro-filtry.pl/filtry/john-deere-2264. Wysokiej jakości filtry zagwarantują Ci brak usterek oraz wysoką wydajność silnika.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców zawiera dwa bazowe rejestry:

  • Centralną Ewidencję Pojazdów (CEP), gdzie znajdziesz informacje o pojazdach i ich właścicielach,
  • Centralną Ewidencję Kierowców (CEK), gdzie znajdziesz dane dotyczące rejestracji osób mających uprawnienie do prowadzenia pojazdów i te, którym te uprawnienia zostały cofnięte.

Obywatele mogą korzystać, z takich usług jak:

  • Historia pojazdu – bezpłatna usługa, dzięki, której poznasz historię pojazdu przed zakupem,
  • Bezpieczny autobus – bezpłatna usługa, która pozwana na sprawdzenie autobusu, którym jedziesz,
  • Punkty karne – bezpłatna usługa pozwalająca na sprawdzenie ilości Twoich punktów karnych,
  • Mój pojazd – bezpłatna usługa, która pozwala na sprawdzenie wszystkich danych Twojego pojazdu,
  • API do CEPiK – bezpłatna usługa, dzięki której możesz pobrać dane pojazdów.
fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Kto ma dostęp do CEPiK?

CEPiK umożliwia organom administracji państwowej, takim jak na przykład policja uzyskanie informacji o pojazdach i kierowcach. Dzięki temu organy te mogą szybko i sprawnie uzyskać potrzebne im informacje, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz skuteczniejszej walki z przestępczością. Dostęp do CEPiKu mają również komornicy sądowi, którzy mogą zająć posiadany pojazd, jeżeli ma wystarczającą wartość, żeby pokryć zadłużenie. Ubezpieczyciele także stanowią jedną z grup podmiotów, które korzystają z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

CEPiK jest również dostępny dla kierowców i właścicieli pojazdów, którzy mogą uzyskać informacje o swoim pojeździe oraz kierowcach za pośrednictwem strony internetowej, co pozwala na łatwiejszą kontrolę nad stanem technicznym pojazdu oraz historią jego rejestracji.

Podsumowując, dostęp do CEPiK mają osoby fizyczne oraz wiele państwowych instytucji (np. policja, komornicy sądowi), czy firmy ubezpieczeniowe.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *