Prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu osobowego bywa bardzo kłopotliwe. Niektórzy przedsiębiorcy używają prywatnego pojazdu w działalności, inni natomiast decydują się na zakup samochodu firmowego. Ta decyzja ma znaczny wpływ na rozliczenie podatkowe wydatków związanych z używaniem pojazdu. Jak więc rozliczyć samochód w firmie?

Rozliczenie samochodu osobowego w PIT

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu firmowego (dot. definicji środka trwałego), powinieneś poddać go amortyzacji oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Ważne, aby określić wartość początkową pojazdu. Samochód o początkowej wartości poniżej 10 000 zł, a powyżej 150 000 zł to całkowicie inne koszty i sposób rozliczenia.

Podatek za samochód do 10 000 zł możesz rozliczyć w całości bezpośrednio do kosztów podatkowych, zamortyzować go (na zasadach amortyzacji jednorazowej) lub na zasadach ogólnych. Pamiętaj też, że do kosztów uzyskania przychodów nie możesz zaliczyć odpisów amortyzacyjnych od wartości pojazdu powyżej 150 000 zł.

Zmiany w rozliczeniu od 2019 r.

Do końca 2018 roku konieczne było prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki), aby wydatki związane z prywatnym pojazdem używanym w firmie zaliczone były do kosztów uzyskania przychodu. Od 2019 r. kilometrówka nie będzie wymagana, ale za to w kosztach będzie można ująć jedynie 20% poniesionych wydatków na auto prywatne używane w działalności (koszty paliwa, myjni, ubezpieczenia oraz drobnych napraw).

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!
3 Komentarzy
  1. Dzięki wielkie za ten artykuł, bo nie miałam pojęcia o zmianach w tym roku. Ja rozliczam się w firmie sam, z różnym skutkiem. Szkoda mi pieniędzy na księgową, bo wiem jak drogie są takie usługi. Poza tym naprawdę trudno znaleźć księgową, która jest rzetelna i nie zniknie z Twoimi dokumentami.

  2. Nie zgodzę się z Tobą. Rozliczanie się z księgową nie jest ani szczególnie kosztowne, ani ryzykowne – oczywiście zależy kogo wybierzesz. Ja od lat rozliczam się z Biurem Rachunkowym BB i jestem bardzo zadowolony z usług. Wszystkie rozliczenia są zrobione na czas, a ja nie muszę martwić się o dodatkowe formalności.

  3. Jeśli masz małą firmę to może i poradzisz sobie z rozliczeniami sam, ale przy dużych obrotach księgowa jest niezastąpiona! Ja mam jedną księgową od lat i jeszcze nigdy mnie nie oszukała. Jest skrupulatna i szczegółowa, a chyba to najważniejsze. Co do rozliczenia auta w 2019 r. czytałem, że o wiele wygodniej jest „pożyczyć” auto od rodziny, bo w tedy można rozliczyć więcej kosztów. Warto doczytać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *