Garaż blaszany czy drewniany? Zwycięzca tego zestawienia Cię zaskoczy!

Niekończące się dyskusje na temat rzekomej wyższości jaką mają poszczególne rodzaje garaży na innymi sprawia, że osoby stojące przed wyborem konkretnego rozwiązania mają nie lada dylemat. Estetyczne drewno czy może jednak garaż blaszany? Dziś raz na zawsze rozwiążemy tę kwestię.

O tym, że warto zainwestować w garaż blaszany bądź też garaż murowany nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Znajdujący się obok domu garaż nie tylko zabezpiecza pojazd przed uszkodzeniami wywołanymi deszczem, wilgocią i intensywnymi promieniami słońca powodującymi odbarwienia na całej powierzchni samochodu, ale też może służyć jako dowolnej wielkości budynek, którego wnętrze posłuży za schowek na narzędzia czy drewno na opał. Rodzi się jednak pytanie co jest lepszym rozwiązaniem: garaże blaszane czy też może garaże drewniane? Dziś wraz z ekspertami ze sklepu Ogrodolandia postanowiliśmy rozstrzygnąć tę kwestię.

Garaż na przydomowej posesji: najważniejsze przepisy prawa, o których trzeba pamiętać

Już na samym początku warto uczulić wszystkich zmotoryzowanych na fakt, że niezależnie od tego czy interesują Cię garaże blaszane, garaże murowane czy też drewniane garaże, przystępując do budowy tego rodzaju wolnostojącego obiektu powinieneś znaleźć czas na małą powtórkę z obowiązujących przepisów. Bo choć każdy może podjąć się budowy garażu na samochód, to w niektórych przypadkach koniecznie jest uzyskanie stosownych pozwoleń.
Dotyczy to zwłaszcza osób, które planują postawić murowany, blaszany czy też drewniany garaż o powierzchni zabudowy przekraczającej wielkość 35 m2. Decydując się na zbudowanie na działce większej konstrukcji trzeba bowiem zgłosić zamiar budowy obiektu do stosownego organu oraz dostarczyć mu zestaw niezbędnych dokumentów takich jak:

  • dokładna lokalizacja działki;
  • zakres prac budowlanych;
  • termin rozpoczęcia budowy;

Dodatkowo jeżeli w bryle budynku nie został uwzględniony garaż i decydujesz się na budowę obiektu wolnostojącego na gruntach wspólnych, wówczas również pozostali właściciele musza wyrazić zgodę na rozpoczęcie takowych prac.

Dwustanowiskowy garaż to dobry wybór dla właścicieli dwóch i czterech kółek

Postawienie garażu wolnostojącego – na co zwrócić uwagę?

Szczegółowe zasady formalne dokładnie opisane w aktualnie obowiązującym Prawie budowlanym, to bynajmniej nie jedyna kwestia, którą warto mieć na względzie stawiając na działce garaż drewniany, garaż blaszany czy też garaż murowany. Jeśli zależy Ci na tym, aby cała inwestycja w jedno lub dwustanowiskowy garaż okazała się trafiona, to już na etapie projektowania danej konstrukcji czy też poszukiwania gotowej propozycji pochodzącej np. z oferty Ogrodolandii, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie.

Dokładne wymiary

Jedną z najważniejszych kwestii są oczywiście wymiary garażu, które powinny zostać odpowiednio zoptymalizowane. Stojący w sąsiedztwie domu garaż musi być przede wszystkim na tyle przestronny, abyś był przynajmniej w stanie bez problemu zaparkować w nim auto oraz móc wysiąść i wsiąść do samochodu bez obawy o własny komfort. Na wymiary garażu z drewna i blachy wpływa także fakt czy jest on wzbogacony o drewutnię, narzędziownię lub też dodatkową wiatę, wówczas (co oczywiste) garaż zajmuje znacznie większą powierzchnię, a także wydłuża się czas jego budowy oraz montażu.

Funkcjonalność

Jaki garaż wybrać? Jeszcze przed przystąpieniem do budowy garażu koniecznie zastanów się nad swoimi własnymi potrzebami. Czy garaż będzie służył Ci tylko i wyłącznie do trzymania w nim samochodu czy też chciałbyś urządzić w nim warsztat majsterkowicza z prawdziwego zdarzenia lub też potraktować go również jako przechowalnię rowerów i sprzętu wykorzystywanego do niezbędnych prac w ogrodzie. Garaż wykonany z drewna lub pustaków oferuje sporo możliwości w zakresie rozmiaru, kształtu oraz ewentualnego wzbogacenia go o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Drewniane wiaty garażowe znajdziesz w ofercie Ogrodolandii

Wygląd

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na garaż blaszany czy jednak Twoja uwagę przykują garaże drewniane powinieneś upewnić się czy wybrany projekt odpowiednio wkomponuje się w przestrzeń. Garaż musi nie tylko pasować do stylu jaki prezentuje budynek, ale też stanowić subtelne dopełnienie aranżacji ogrodu, gdyż w przeciwnym razie powstanie istny miszmasz.

Na szczęście dostępność projektów garaży drewnianych i blaszanych jest obecnie tak duża, że wybór modelu pasującego do Twojej posesji pod względem estetycznym nie powinien stanowić problemu.

Jakość wykonania

Zakup gotowego garażu blaszanego czy też zdecydowanie się na samodzielną budowę garażu drewnianego jest niewątpliwie dodatkowym obciążeniem dla Twoich oszczędności. Jeśli więc nie chcesz, aby inwestycja ta okazała się nietrafiona, to upewnij się, że konstrukcja wykonana została przez fachowców z największą dokładnością, a wszelkie zastrzeżenia od razu zgłoś im na miejscu tak by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i dodatkowych wydatków.

Garaż z drewna to gwarancja estetycznego wyglądu i trwałości

Cena

Przy wyborze konkretnego typu garażu należy wziąć pod uwagę także cenę całej konstrukcji, która powinna być adekwatna do rodzaju materiału z jakiego będzie wykonany obiekt budowlany (czy będzie to blaszak, garaż murowany czy też garaż drewniany), jego rozmiarów, wspomnianej wcześniej jakości wykonania oraz jego wyglądu.

Garaże blaszane – strata pieniędzy czy inwestycja na lata?

Za zakupem garażu blaszanego przemawia przede wszystkim jego niska cena. Z tego też względu ekonomiczne rozwiązanie przez wielu zmotoryzowanych jest traktowane jako garaż przejściowy, w którym będzie przechowywany pojazd.
Tanie i łatwe (oraz szybkie) w budowie konstrukcje z materiału jakim jest blacha nie są jednak zbyt eleganckie, ani też trwałe, a dodatkowo znacznie gorzej izolują samochód niżeli garaże drewniane. Lepiej jest więc traktować je w kategoriach tymczasowego rozwiązania dobrego na plac budowy bądź pustą działkę.

Garaż drewniany: wady i zalety garażu z naturalnego materiału

Zalety

  • rozwiązanie tańsze, ale równie wytrzymałe co modele murowane;
  • zazwyczaj wykonywany jest z gatunków drzew iglastych wykazujących odporność na wilgoć;
  • zapewnia znacznie lepsze właściwości izolacjyjne niżeli blaszaki – w takim garażu nie musisz decydować się na stosowanie ocieplenia, a to z pewnością obniży koszt montażu, jak i samej budowy;
  • estetyczny, miły dla oka wygląd znakomicie wpasowujący się w naturalne otoczenie;
  • poprzez zastosowanie impregnacji ciśnieniowej drewno jest trwałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych;
  • budowa garażu z drewna trwa zaledwie 1-2 dni (nawet krócej jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowej konstrukcji;
  • możliwość zmiany koloru jego poszczególnych elementów w dowolnym momencie za pomocą dowolnie wybranej farby do drewna;

Wady

Czy drewniany garaż ma jakieś wady? Jedną z najważniejszych, bardzo charakterystycznych dla tego typu garaży jest fakt, że tak jak każdego innego rodzaju meble czy budowle ogrodowe wykonane z tego naturalnego materiału, wymagają one regularnej konserwacji, gdyż zmienne czynniki atmosferyczne mogą doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także niszczenia materiału.
Pod względem ceny również wygrywają tutaj blaszaki, jednak biorąc pod uwagę trwałość, wygląd oraz długą żywotność drewna, blaszane garaże zdecydowanie przegrywają w tym pojedynku.
Drewniane projekty to inwestycja na lata, a tego typu konstrukcja wpasuje się w niemal każdy styl aranżacyjny – od klasycznego, przez rustykalny, skandynawski, japoński, aż po nowoczesny. Nie dziwi nas więc fakt, że to właśnie drewniane wiaty garażowe i garaże są jednymi z najczęściej wybieranych produktów z Ogrodolandii.

Alternatywą dla garażu drewnianego może być wiata

Gdzie szukać gotowych projektów garaży z drewna oraz wiat garażowych, które są tak trwałe jak garaże murowane?

Wytrzymałe drewniane garaże oraz równie funkcjonalne wiaty garażowe przygotowała w tym sezonie m.in. Ogrodolandia, która jest siostrzanym brandem równie znanego Ogrodowego Salonu. W bogatym asortymencie sklepu oferującego różnorodną kolekcję produktów do ogrodu (i nie tylko) znajdziesz szeroki wybór tradycyjnych i nowoczesnych wiat garażowych, które możesz ustawić w dowolnie wybranej części Twojej działki bez konieczności uzyskania pozwolenia na jej budowę, ale też garaże wykonane z naturalnego materiału jakim jest drewno.

Zapomnij o surowych i pozostawiających wiele do życzenia pod kątem estetyki garażach z blachy i zobacz jedno oraz dwustanowiskowe garaże drewniane, które będą służyć Ci przez długie lata zabezpieczając Twoje auto przed przegrzaniem oraz zmiennymi czynnikami atmosferycznymi i efektownie dopełnią wygląd całej posesji.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *