Ściąganie dobrze dopasowanych łożysk jest niemożliwe bez odpowiednio dobranego ściągacza. Takie narzędzie jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu. Co, jednak, gdy nie masz do niego dostępu? Jak zrobić ściągacz do łożysk domowej roboty i czy jest to w ogóle możliwe?

Ściągacz do łożysk — zastosowanie

Ściągacz do łożysk to specjalne narzędzie, którego celem jest demontaż ciasno pasowanych łożysk. Dzięki niemu możliwe jest ich zdjęcie bez uszkodzenia struktury. Co ciekawe wbrew nazwie ściągacze służą nie tylko do łożysk. Można ich także użyć do demontażu:

  • kół pasowych,
  • kół zębatych, 
  • tarcz,
  • wirników

Z tego względu warto wyposażyć się w zestaw ściągaczy o różnych rozmiarach. Za ich pomocą bez problemu uda się zdemontować komponenty w trudno dostępnych miejscach, np. w zakamarkach komory silnika. 

Źródło: Canva

Czym zastąpić ściągacz do łożysk?

Oczywiście ściągacz do łożysk nie jest niezbędny i możesz przygotować zamienniki. Trzeba jednak pamiętać, że tylko on gwarantuje prawidłowe zdemontowanie łożyska bez jego uszkodzenia. Wielu mechaników, szczególnie tych domorosłych rezygnuje jednak z tego narzędzia. Zamiast tego decydują się na zastąpienie go w inny sposób. 

W miejscu ściągacza często używa się np. młotka wraz z twardym podbijakiem. Taki zestaw faktycznie pozwoli na zdemontowanie łożyska. Niestety, w ten sposób łatwo o uszkodzenie ściąganych elementów. W samochodzie czy w motocyklu z kolei każdy komponent może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego lepiej zainwestować w dobry, dostosowany do łożyska ściągacz, lub wykonać go własnoręcznie. 

Jak wykonać ściągacz do łożysk?

Własnoręczne wykonanie ściągacza do łożysk nie jest wbrew pozorom trudnym zadaniem. Wystarczą odpowiednie narzędzia i podstawowe umiejętności manualne. Cały proces można wykonać bez problemów nawet w kilka godzin, by zbudować trwały ściągacz, który wytrzyma wiele lat. 

Na samym początku warto przygotować zestaw narzędzi i elektronarzędzi niezbędnych do wykonania ściągacza. Przyda się:

  • wiertarka, 
  • szlifierka, 
  • klucze, 
  • śrubokręty,
  • śruby,
  • nakrętki, 
  • podkładki,
  • metalowe pręty. 
Ważne! Pamiętaj, by dobrać wykorzystywane surowce do zastosowania. Ściągacz ze zbyt twardego materiału może doprowadzić do uszkodzenia łożyska przy jego demontażu. 

Podstawę ściągacza będą stanowić metalowe pręty. Warto stworzyć dla nich wygodne uchwyty, które sprawią, że użycie narzędzia będzie komfortowe. Kluczem jest stworzenie mechanizmu, który służy do ściągania łożyska. To zadanie leżące w gestii ramion narzędzia. Najpopularniejsze są ściągacze dwuramienne, lecz można też spotkać się z konstrukcjami wieloramiennymi. Wszystko zależy od tego, jaką siłę nacisku ramion będziesz potrzebować. Przy ich tworzeniu pamiętaj, by stworzyć wyprofilowane pazurki chwytaka. Są one niezbędne do odpowiedniego podważenia łożyska. 

Sam rozstaw ramion zależy od średnicy wewnętrznej pierścienia wewnętrznego łożyska, które ma być ściągane za jego pomocą. Przed wykonaniem narzędzia wykonaj stosowne obliczenia i upewnij się, że ramiona są dostosowane do średnicy łożyska. 

Ważne! Ramiona ściągacza muszą generować równomierne napięcie, by były w stanie ściągnąć łożysko bez uszkodzenia go. 

W trakcie składania ściągacza pamiętaj o tym, by zadbać o dokładne spasowanie wszystkich elementów. W tym celu rozważnie dobieraj rozmiar śrub. Nie zapomnij również o tym, by dokładnie zeszlifować wszystkie ostre krawędzie. Narzędzie powinno być wolne od ostro zakończonych elementów, gdyż te są niebezpieczne dla użytkownika. 

Czy wykonany w domu ściągacz może posłużyć do demontażu ciasno pasowanych łożysk?

Narzędzia domowej roboty często nie oferują tak dużych możliwości, jak te oferowane w sklepach. Jak to wygląda w przypadku ściągacza? Czy taki sprzęt wykonany w domu może zostać użyty do ściągania nawet ciasno pasowanych łożysk? 

Jak najbardziej, jest to możliwe. Wystarczy, że stworzysz dobrze spasowany ściągacz o właściwym rozstawie ramion, który pasuje do łożyska. Prawidłowo dobrane narzędzie bez problemu pozwoli na demontaż łożysk z różnego rodzaju korpusów i obudów. 

Dlaczego warto korzystać ze ściągacza?

Łożyska znajdują się w wielu częściach samochodu osobowego. Z tego powodu czasem wymaga się ich demontażu. Tylko ściągacz zagwarantuje, że nie dojdzie do uszkodzenia łożyska. Sprawne auto to z kolei podstawa bezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto zadbać nie tylko o regularne przeglądy, ale też korzystanie z dobrze wykonanych narzędzi. Szczególnie jeśli decydujesz się zrezygnować z warsztatów samochodowych i samodzielnie serwisujesz swój pojazd. 

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *