Gwinty są niezbędnym systemem wykorzystywanym w pojazdach mechanicznych. To one są najczęściej używanym sposobem łączenia różnych elementów. Do ich tworzenia z reguły korzysta się specjalistycznych urządzeń, czyli gwintowników. Co, jednak gdy nie masz dostępu do takiego sprzętu? Czy da się zrobić gwint bez gwintownika?

Jakie są rodzaje gwintów?

Wiele zależy od kryterium podziału. Istnieje wiele rodzajów gwintów. 

Podstawowe dzielą je na:

  • gwinty zewnętrzne i wewnętrzne,
  • a także stożkowe 
  • oraz walcowe. 

Oprócz tego można podzielić je według wielu innych cech (np. długości, kształtu czy grubości). 

Jednym z ważniejszych kryteriów jest kształt. W ten sposób wyróżnia się wcześniej wspomniane gwinty stożkowe, walcowe, ale też okrągłe, trójkowe, metryczne, czy toczne. 

Gwint może także różnić się sposobem skręcania w lewo lub w prawo, krotnością (pojedynczy, dwukrotny lub wielkorotny), czy skokiem. 

Źródło: pexels.com

Narzędzia do naprawy gwintów — jaki sprzęt przygotować?

Do domowej naprawy gwintów musisz dysponować odpowiednimi narzędziami. 

Co będzie potrzebne? 

  • Niezbędna jest wiertarka, 
  • wiertła o różnych średnicach, 
  • wkrętarka, 
  • wkręty,
  •  smar do gwintów, 
  • a także klucz płaski. 

Za pomocą takich narzędzi bez problemów uda Ci się wykonać gwint. Wybierając wiertła, upewnij się, że mają one wystarczającą twardość, by wywiercić otwór. Do twardszych surowców niezbędne będzie bardzo twarde wiertło, które przebije nawet stal nierdzewną.

Gwintowanie wymaga też narzędzia, które posłuży do stworzenia samego gwintu. Naturalnie najlepiej w tej roli sprawdza się gwintownik. Jego zastępstwem mogą być śruby lub wkręty o odpowiedniej średnicy. 

Naprawa gwintu zewnętrznego i wewnętrznego — poradnik

Jak naprawić gwint? Jeśli nie masz gwintownika przygotuj niezbędne narzędzia i upewnij się, że za ich pomocą masz możliwość naprawy. Najłatwiej jest zastąpić zerwany gwint na miękkich materiałach. Zaliczamy do nich aluminium, czy miedź. Gwintowanie stali nierdzewnej jest dużo trudniejsze i wymaga narzędzi o odpowiedniej twardości. 

  1. Na początku wyznacz obszar, w którym chcesz wykonać gwint. Oznacz miejsce gwintowania za pomocą ołówka lub markera tak, by było dobrze widoczne. 
  2. Następnie weź w dłoń wiertarkę i dobierz do niej odpowiedni rozmiar wiertła. Za jej pomocą wywierć otwór w oznaczonym wcześniej miejscu. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej siły przy wierceniu otworu. Ponadto staraj się trzymać je prostopadle do powierzchni. W ten sposób nie uszkodzisz narzędzia ani tworzonego gwintu.
  3. Następnie przygotuj narzędzie niezbędne do gwintowania. W tym celu przyda się kawałek stali, na przykład śruba lub wkręt. Najważniejsze jest to, by narzędzie było ostre i nieuszkodzone. 
  4. Na nie nałóż smar do gwintowania, mocno przytrzymaj i zacznij obracać prostopadle do otworu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. 
  5. Gdy narzędzie dotrze dobrze w głąb otworu, wyjmij je za pomocą śruby lub wkręta sprawdź poprawność wykonanego gwintu. Nie może on być zbyt luźny, gdyż w innym wypadku będziesz musiał wykonać go ponownie. 

Czy gwint wykonany bez gwintownika będzie miał wystarczającą wytrzymałość?

Przy regeneracji gwintów często pojawia się wątpliwość, czy gwinty wykonane na nowo będą wystarczająco wytrzymałe. Solidność gwintu gwarantuje gwintownik, więc korzystając z tego urządzenia, możesz być spokojny o wytrzymałość systemu. Co innego, gdy potrzebujesz zrobić gwint domowym sposobem. Nie zawsze będzie on tak samo wytrzymały, jak ten zrobiony za pomocą gwintownika. Szczególnie jeśli materiałem, w którym go wykonujesz, jest stal nierdzewna, której używa się np. przy produkcji bloku silnika.

Uwaga!  Jeśli chcesz zastąpić wyrobiony gwint własnoręcznie wykonanym za pomocą domowych narzędzi, pamiętaj o tym, że nie zawsze będzie on idealnie wyżłobiony. Może być np. zbyt luźny, co negatywnie wpłynie na solidność połączenia.

Gdy potrzebujesz zrobić gwint, który stworzy solidne połączenie w newralgicznym punkcie konstrukcji, lepiej użyć specjalistycznych narzędzi do gwintowania. Korzystając z nich będziesz miał pewność, że uda Ci się wykonać gwint o odpowiedniej średnicy w dowolnym metalu, nawet w tak twardym jak stal nierdzewna. 

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczoną dziennikarką i redaktorką w tematycznych serwisach. W BB Motor specjalizuje się w nowinkach motoryzacyjnych. Jeśli czegoś nie jest pewna - będzie drążyć informacje aż do źródła. Prywatnie posiada dwa psy i jednego kota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *